Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Zaloguj się do USOSweb Kampusu Centralnego
 
 
 
 
 
  • Statystyki
  • Strona SEW: 12 588 260
  • BIS: 7 018 405

Szczyt WNP w Kirgistanie: Putin zwrócił uwagę ukraińskiemu ambasadorowi

16.09.2016

Prezydent Federacji Rosyjskiej Wladimir Putin, podczas szczytu WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw) w Biszkeku (stolica Kirgistanu) skomentował sprzeciw Kijowa w sprawie  przewodniczenia Moskwy w WNP w 2017r. Ambasador Ukrainy w Biszkeku Nikolaj Doroszenko oznajmił, że Kijów protestuje przeciwko przekazaniu sprawowania prezydencji Rosji, która złamała normy prawa międzynarodowego zaanektowawszy część terytorium Ukrainy.

Putin podkreślił, że wszystko co wydarzyło się na Krymie  jest  skutkiem działań niektórych ugrupowań politycznych na Ukrainie, które doprowadziły m.in. do zamachu stanu. "Krym dołączył do Rosji na życzenie większości ludzi zamieszkujących półwysep", oznajmił  rosyjski prezydent.

Putin  stwierdził przy okazji, że Ukraina nie powinna wypowiadać opinii na temat  działań rady, gdyż Kijów nigdy nie ratyfikował  statutu WNP,  w 2014 roku zapowiedział opuszczenie organizacji. a w dodatku na szczycie w Biszkeku Ukrainę reprezentował tylko ambasador.

Ostatecznie 16 września  przywódcy krajów  WNP  zadecydowali, że w związku z opuszczeniem Wspólnoty przez Mołdawię, która od nowego roku miała przewodniczyć WNP  prezydencję od 1 stycznia 2017 roku  obejmie Rosja.

Rosyjskie prezydent na szczyt w Biszkeku spóźnił się kilka godzin, mimo to został serdecznie przywitany przez oczekujących go pozostałych przywódców WNP. 

Źródło: info.sibnet.ru

Opracowanie BIS - Biuletyn Informacyjny Studium