Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Zaloguj się do USOSweb Kampusu Centralnego
 
 
 
 
 
  • Statystyki
  • Strona SEW: 12 627 968
  • BIS: 7 039 037

Centrum Lewada nie przewiduje protestów powyborczych

16.09.2016

Na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji wysłało do poszczególnych regionów kraju dodatkowe oddziały policji, mające zapewnić porządek w trakcie głosowania.

Socjologowie z Centrum Jurija Lewady są przekonani, że w inaczej niż w  2011 r. do powyborczych protestów ulicznych nie dojdzie. Zaledwie 12% Rosjan jest gotowych wyjść na ulicę  by protestować przeciwko gwałtownemu spadkowi poziomu życia. Jeszcze mniej (10%) chciałoby  protestować z powodów politycznych.

Wicedyrektor Centrum Analitycznego Jurija Lewady Aleksiej Grażdankin sądzi, że wyniki sondażu są świadectwem rozczarowania Rosjan rezultatami  fali protestów, do jakiej doszło w kraju w latach 2011-2012. „Ciągle istnieje  strach wywołany wydarzeniami na Ukrainie, protesty nie są postrzegane jako akcje pokojowe. Ludzie boją się także reakcji władz, pamiętają wyroki które wówczas zapadły ”. Grżadankin uważa, że władzom udało się doprowadzić do dyskredytacji samej idei protestów. W społeczeństwie praktycznie nie ma obaw, że wyniki wyborów mogą zostać sfałszowane.

Wybory do rosyjskiego parlamentu odbędą się 18 września br. Swoich kandydatów wystawiło 14 ugrupowań politycznych. Tego samego dnia w części regionów Federacji Rosyjskiej odbędą się wybory samorządowe.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS -Biuletyn Informacyjny Studium