Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Zaloguj się do USOSweb Kampusu Centralnego
 
 
 
 
 
  • Statystyki
  • Strona SEW: 12 595 555
  • BIS: 7 020 501

Zeman jest populistą i używa podobnych metod jak ISIS, twierdzi komisarz ONZ

11.09.2016

Występujący na konferencji w Hadze, wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zaid Husajn nazwał czeskiego prezydenta Miloša Zemana demagogiem, populistą i politycznym fantastą. Zarówno on, jak i holenderski polityk Geert Wilders, republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump oraz słowacki prezydent Robert Fico mają rzekomo wspólne cechy z Państwem Islamskim.

„To, co Wilders ma wspólnego z Trumpem, Orbanem, Zemanem, Hoferem, Le Penem, Nigelem Farage’em to elementy charakteryzujące również ISIS”, cytuje przemówienie Husajna  portal Time

 „Populiści posługują się  półprawdami  i uprpszczeniami, a to są skalpele największych propagandystów,” powiedział Husajn dodając, że świetną przestrzenią dla nich  jest Internet oraz media społecznościowe.

Rzecznik prezydenta Czech Jiří Ovčáček  zareagował na przemówienie stwierdzeniem, że Zeman „nadal będzie bronił Czech przed niebezpieczeństwem terroryzmu, związanym z imigracją ”.

Mimo, że  Husajn wymienił kilku europejskich polityków  oraz  republikańskiego kandydata na amerykańskiego prezydenta znanego z kontrowersyjnych poglądów, Donalda Trumpa, głównym celem jego krytyki był Wilders i  zwolennicy holenderskiego skrajnego polityka.

„Jestem dla nich zapewne nocnym koszmarem, jestem globalnym głosem praw człowieka, za którym opowiadają się  wszystkie rządy, a jednocześnie  także krytykiem wszystkich rządów”, zauważył Husajn.

„Wszyscy oni w pewnym stopniu starają się żyć  przeszłością, złotymi czasami, idyllą, , gdy ludzie żyli  na słonecznych polach, połączeni  wspólnotą etniczną  czy religią – żyli w pokoju oraz izolacji. To jest przeszłości, której nigdy tak naprawdę nie było. Stwierdził unijny komisarz.

„Sposób działania jest prosty,“ kontynuował Husajn. „Nerwowych ludzi jeszcze bardziej przerazicie i przy pomocy kłamstw na temat obcych, przy pomocy strachu przekonacie ich, że wszystkiemu winna jest jakaś grupa. Następnie  zaproponujecie im rozwiązanie, które przyniesie ulgę, zaproponujecie to, co jest dla nich marzeniem ale  dla innych niesprawiedliwością.  To wzniacenie i i gaszenie ognia  tak długo  powtarzane, aż strach  zmieni się w nienawiść”, - przestrzegł wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zaid Husajn, krytykując europejskie partie prawicowe protestujące przeciwko przyjmowaniu islamskich imigrantów.

Żródło: Novinky.cz

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium