Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Zaloguj się do USOSweb Kampusu Centralnego
 
 
 
 
 
  • Statystyki
  • Strona SEW: 12 588 161
  • BIS: 7 018 383

 

Seminarium Rosyjskie

Szefem Seminarium Rosyjskiego jest p.o. Dr Jakub Sadowski.

Do Seminarium należy:

Dr Witold Rodkiewicz

Dr Wiktor Ross

 

Seminarium rosyjskie

Seminarium rozpoczęło pracę jesienią 2005 roku. Sformułowanym celem seminarium jest konstruowanie współczesnego przedmiotu analizy politycznej (społecznej) w Rosji. W praktyce oznaczało to zamiar, sformułowany w projekcie Włodzimierza Marciniaka, systematycznego dyskutowania dwóch podstawowych problemów: sposobów istnienia nowoczesności w polityce rosyjskiej oraz „projektowania”, jako konkretnej metody realizowania w tej polityce modernu. Seminarium rozpoczęło się od omówienia problemu „reformy”, jako specyficznego fenomenu „projektowania” w Rosji dzisiejszej. Jednakże już w koncepcji reformatora Witalija Najszula, a następnie u innych „konstruktywistów” – Władimira Kaganskiego, Borysa Rodomana, zetknęliśmy się z kwestią istnienia stałych, niejako „głębinowych” projektów polityki rosyjskiej. Już to rozumianych semiotycznie, już to przestrzennie. Tak więc w toku debat seminaryjnych problem współczesnej polityki w Rosji przesunął się w stronę relacji/opozycji pomiędzy reformą a projektem.

 

 

Włodzimierz Marciniak, Prezentacja koncepcji seminarium – „Współczesne seminarium rosyjskie. Projekt”.

Wykład W. Najszula, „Otkuda sut’ poszli rieformy” (http://www.polit.ru/lectures). Inne teksty Najszula na stronach: http://www.inme.ru oraz  http://www.libertarium.ru.

Teksty Kaganskiego:  http://www.polit.ru/lectures; http://www.russ.ru; http://www.inme.ru.

Wykład W. Najszula „Rieformy w Rossii. Czast’ wtoraja” (http://www.polit.ru/lectures)

Wykład A. Auzana „Obszczestwiennyj dogowor i grażdanskoje obszczestwo”, tamże.

M. B. Olcott, Władimir Putin i nieftiannaja politika Rossii. Moskowskij Centr Karniegi. Moskwa 2005. A. Riabow, „Dieło Chodorkowskogo» w kontiekstie sowriemiennoj rossijskoj politiki. Oba teksty na stronie www.carnegie.ru. L. Aron, "The Yukos Affair" (http://www.aei.org).

Utiochin, Oczerki komunalnogo byta. Moskwa 2004. Inne teksty na stronach: http://www.kommunalka.spb.ru oraz http://www.utekhin.da.ru

Wykład W. Głazyczewa „Głubinnaja Rossija naszych dniej” (http://www.polit.ru/lectures). Inne teksty Głazyczewa na stronie http://www.glazychev.ru.

Wykład T. Szanina "Istorija pokolenij i pokolenczeskaja istorija Rossii" (http://www.polit.ru/lectures).

Wykład S. Kordonskiego, Socyalnaja riealnost’ sowriemiennoj Rossii (http://www.polit.ru/lectures).